Launch technologii LiquiDATA firmy BOSSG

W polskich firmach i urzędach za najskuteczniejszą metodę niszczenia nośników danych przez długi czas uznawano rozbicie dysku młotkiem lub wywiercenie w nim dziur. Coraz częstsze przypadki przechwycenia ważnych danych z wyrzuconych na śmietnik komputerów i brak w pełni skutecznej mobilnej metody niszczenia danych stały się motorem opracowania pierwszej chemicznej, w pełni skutecznej i jednocześnie mobilnej technologii niszczenia danych – LiquiDATA, która dosłownie rozpuszcza dyski do postaci cieczy.

Początkowo LiquiDATA była bezimienną technologią chemicznego niszczenia danych – innowacyjnym, ale nikomu nieznanym pomysłem grupy polskich naukowców. W tym czasie – na początku 2011 roku – w Polsce niewiele mówiło się o konieczności skutecznego usuwania danych z dysków po zakończeniu ich użytkowania, wiele firm po prostu formatowało dyski i wyrzucało je na śmietnik lub wprowadzało do drugiego obiegu np. za pośrednictwem serwisów aukcyjnych. Naszym zadaniem było stworzenie kompletnej identyfikacji technologii, począwszy od nadania jej nazwy oddającej jej charakterystykę oraz podniesienie świadomości konieczności odpowiedniego utylizowania nieużywanych nośników danych.

Po opracowaniu identyfikacji wizualnej, kompletu materiałów marketingowych i promocyjnych, LiquiDATA została po raz pierwszy zaprezentowana podczas oficjalnego śniadania prasowego z udziałem Zastępcy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Był to też moment, w którym polskie media zaczęły podnosić kwestię skuteczności dostępnych na rynku metod niszczenia danych oraz konieczności ich stosowania w firmach i instytucjach przetwarzających informacje, które nie powinny się dostać w niepowołane ręce.

Dzięki naszym działaniom LiquiDATA zaistniała w świadomości najważniejszych dziennikarzy branży IT i biznesowej, a tematyka bezpieczeństwa informacji na stałe zagościła na łamach prasy, w radio i telewizji. Coraz więcej klientów doceniło pomysłowość polskich naukowców i korzysta z niszczenia danych technologią LiquiDATA. Wśród nich są m.in. Alior Bank, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Volkswagen etc.