Domy przyszłości powstają w podparyskim Wersalu dzięki wsparciu Schneider Electric

  • Schneider Electric skonstruuje inteligentne sieci energetyczne w ramach kolejnej edycji konkursu Solar Decathlon Europe 2014
  • Schneider Electric wspiera 13 z 20 drużyn uczestniczących w konkursie

Rueil-Malmaison (Francja), 4 czerwca 2014 – Schneider Electric, globalny specjalista w dziedzinie zarządzania energią, został diamentowym partnerem tegorocznej edycji konkursu Solar Decathlon Europe, który odbędzie się między 28 czerwca a 14 lipca na terenach Pałacu Wersalskiego, we Francji.

Solar Decathlon to organizowany od 2002 r. z inicjatywy amerykańskiego Departamentu Energii (DoE), a od 2007 r. odbywający się przy wsparciu Schneider Electric, międzynarodowy konkurs dla studentów uczelni wyższych z całego świata. W ciągu dwóch lat uczestnicy opracowują własny projekt, mierząc się z zadaniem zaprojektowania, zbudowania i zarządzania wydajnych energetycznie domów mieszkalnych zasilanych energią słoneczną. Trwający 10 dni etap finałowy konkursy odbywa się w otwartej dla publiczności „słonecznej wiosce”, w której konkurujące projekty zostaną ocenione w 10 kolejnych kategoriach. Zwycięzcą zostanie ta drużyna, która zaprojektuje i zbuduje dom nagrodzony najwyższymi notami w 6 głównych kategoriach – gęstości, mobilności, wydajności, innowacji, dostępności kosztowej oraz kontekstualizacji.

„Ograniczanie zużycia energii, podniesienie wydajności konsumpcji oraz zwiększenie wydajności energetycznej budynków przy jednoczesnym ograniczeniu ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne to kluczowe wyzwania, przed którymi stoi Schneider Electric. Prowadzimy działania edukacyjne, aby przekazywać specjalistyczną wiedzę i umiejętności przyszłym młodym pokoleniom. Nasz udział w tej przygodzie, łączącej technologie z ludzką kreatywnością, nie jest, więc niczym dziwnym” powiedział Jacek Łukaszewski, Prezes Schneider Electric Polska.

 

Jako „diamentowy partner” tegorocznej europejskiej edycji imprezy, która ma przyciągnąć ok. 200 tys. odwiedzających, Schneider Electric wspiera organizatorów, instalując inteligentne sieci energetyczne na terenie słonecznej wioski. Wszystkie dane (dotyczące np. zużycia energii w każdym z domów itp.) będą dostępne w czasie rzeczywistym w specjalnej aplikacji dla smartfonów i tabletów przez cały okres trwania konkursu. Schneider Electric zaprezentuje również swoje najbardziej innowacyjne rozwiązanie z dziedziny zarządzania energią dla domów mieszkalnych – Smart Home Center by Schneider Electric.
W trakcie wydarzenia około setki wolontariuszy Schneider Electric będzie witać gości i oprowadzać ich po całej wiosce.

Podobnie jak w ubiegłych latach, w ramach globalnego partnerstwa, Schneider Electric wspiera też kilkanaście drużyn uczestniczących w konkursie, służąc im poradami i pomocą techniczną. Schneider Electric był głównym partnerem z sektora prywatnego francuskiego zespołu Canopea, zwycięzców Solar Decathlon Europe 2012 w Madrycie. W tym roku firma zdecydowała się wesprzeć 13 z 20 konkurujących ze sobą projektów domów, dostarczając szereg innowacyjnych rozwiązań. Niektóre z nich wciąż znajdują się w fazie konstrukcyjnej – zaprojektowanych z myślą o optymalizacji i zarządzaniu konsumpcją energii, zwiększeniu komfortu, generowaniu energii przy pomocy ogniw fotowoltaicznych, ładowaniu elektrycznych aut itd.

Schneider Electric wspiera także obie biorące udział w finale drużyny z Francji:

-       Zespół Paris i jego projekt samowystarczalnego kompleksu mieszkalnego – Liv-Lib. W skład zespołu wchodzą studenci z jednych z najlepszych szkół wyższych w Paryżu, zajmujący się architekturą, inżynierią elektryczną i elektrotechniczną, budownictwem, przemysłem i stosowanymi naukami o ziemi;

-       Zespół Atlantic Challenge i jego projekt Phileas, w którym uczestniczą studenci z uczelni wyższych z całego regionu Pays de la Loire we Francji, specjalizujący się w dziedzinie architektury i urbanistyki, leśnictwa i technologii drewna, zdrowego żywienia i produktów ekologicznych, energii odnawialnych, projektowania graficznego i strategii komunikacji.

Jako jeden z głównych partnerów słonecznej wioski, Schneider Electric, za pośrednictwem swojej Fundacji, przeprowadzi w trakcie imprezy Solar Decathlon Europe 2014 ekskluzywną, premierową prezentację realizacji nowej koncepcji zrównoważonego budownictwa socjalnego, łączącego komfort z wydajnością energetyczną oraz o 40 procent niższymi kosztami w porównaniu z konwencjonalnymi budynkami. Celem Grupy i Fundacji Schneider Electric jest zademonstrowanie w ciągu 10 dni, że możliwe jest zapewnienie wygodnych, modułowych, łatwych w transporcie, niedrogich
i zrównoważonych budynków mieszkalnych dla najbardziej potrzebujących. Po zakończeniu wydarzenia budynek zostanie przewieziony do Lyonu, gdzie stanie się domem dla rodzin będących obecnie pod opieką jednej z organizacji partnerskich Fundacji Schneider Electric – stowarzyszenia na rzecz taniego mieszkalnictwa „Habitat et Humanisme”.